Radu 

Beligan

"Singurul lucru care ne îngăduie să privim fară dezgust lumea în care trăim este frumusețea cu care anumiți oameni o creează" -Radu Beligan

Scurtă ​​Descriere


​​Foarte puțina lume știe ca maestrul Radu Beligan era pe linie paternă urmaș al unuia din frații lui Ion Creangă.

​Activitatea marelui maestru Radu Beligan în cele peste șapte decenii de activitate în teatru, film, televiziune și radio, nu p​utea să fie neglijată. Pe parcursul vieții a fost premiat și decorat cu diverse distincții care să îi onoreze cariera.

Maestrul Radu Beligan a fost actor, regizor și autor dar și deputat al Marii Adunări Naționale între anii 1961-1975.

​Date Personale


Nume​: Radu Beligan

Nascut: 14 Decembrie 1918 Filipesti, Romania

Decedat: 20 Iulie 2016 București, Romania

​Înmormantat: Cimitirul Belu

Premii importante: 

Ordinul National "Pentru Merit"

​Ordinul National "Steaua României"

Membru de onoare al Academiei Române

"​O viaţă trăită frumos este tot ce poate dori un om, o viaţă bine trăită" -Radu Beligan

​Roluri in teatru


​Teatrul National din Bucuresti

​2004 Leon Saint Pe 

​„Egoistul" de Jean Anouilh, regie proprie

​2001 - Ianke

​„Take, Ianke și Cadâr" de Victor Ion Popa, regia Grigore Gonța

​1998 - Guglielmo

​„Numele trandafirului" de Umberto Eco, regia Grigore Gonța

​1998 - Actorul

​„Azilul de noapte" de Maxim Gorki, regia Ion Cojar

​1998 - Bătrânul

​„Cotletele" de Bertrand Blier, regia Gelu Colceag

​1989 - Kondilas

​„Moștenirea" de Titus Popovici, regia Horea Popescu, Mihai Manolescu

​1984 & 1994 - Herb Tucker

​„Poveste din Hollywood" de Neil Simon, regia Grigore Gonța

​1983 - Spirache

​„Titanic-Vals" de Tudor Mușatescu, regia Mihai Berechet

​198​1 - ​Domenico

​„Filumena Marturano" de Eduardo De Fillippo, regia Anca Ovanez Doroșenco

​198​0 - ​Chereea

​„Caligula" de Albert Camus, regia Horea Popescu

​19​77 - ​Romulus

​„Romulus cel Mare" de Friedrich Dürrenmatt, regia Sanda Manu

​19​76 - ​Richard al III-lea

​„Richard al III-lea" de William Shakespeare, regia Horea Popescu

​19​76 - ​Autorul dramatic

​„Viața unei femei" autor și regia Aurel Baranga

​19​74 - ​Robespierre

​„Danton" de Camil Petrescu, regia Horea Popescu

​19​73 - ​Mel

​„Prizonierul din Manhattan" de Neil Simon, regia Mihai Berechet

​19​73 - ​Mayer Bayer

​„Simfonia patetică" de Aurel Baranga, regia Aurel Baranga

​19​71 - ​Ștefan Valeriu

​„Jocul de-a vacanța" de Mihail Sebastian, regia Mihai Berechet

​19​70 - ​George

​„Cui i-e frică de Virginia Woolf?" de Edward Albee, regia Michel Făgădău

​19​59 - ​Eduard Forțian

​„În valea cucului" de Mihai Beniuc, regia Sică Alexandrescu

​19​58 - ​C.N. Mollin

​„Anii negri" de Aurel Baranga, regia Sică Alexandrescu

​19​58 - ​Iacob Bardin

​„Dușmanii" de Maxim Gorki, regia Alexandru Finți

​19​58 - ​Horace, Frederic

​„Invitație la castel" de Jean Anouilh, regia Sică Alexandrescu

​19​58 - ​Trinculo

​„Furtuna" de William Shakespeare, regia Moni Ghelerter

​19​57 - ​Filipetto

​„Bădăranii" de Carlo Goldoni, regia Sică Alexandrescu

​19​57 - ​Alexandru

​„Rețeta fericirii sau despre ceea ce nu se vorbește" de Aurel Baranga, regia Marietta Sadova

​19​56 - ​Profesorul

​„Steaua fără nume" de Mihail Sebastian, regia Sică Alexandrescu

​19​56 - ​Cerchez

​„Ziariștii" de Alexandru Mirodan, regia Moni Ghelerter

​19​56 - ​Agamemnon Dandanache

​„O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Sică Alexandrescu

​19​55 & 1973 - ​Dr. Smil

​„Apus de soare" de Barbu Ștefănescu Delavrancea, regia Marietta Sadova, Mihail Zirra

​19​55 - ​Poludin

​„O chestiune personală" de Alexandr Stein, regia Sică Alexandrescu

​19​54 - ​Stepa

​„Platon Krecet" de Alexandr Korneiciuk, regia Alexandru Finți

​19​54 - ​Mircea Cavafu

​„Mielul turbat" de Aurel Baranga, regia Sică Alexandrescu

​19​53 - ​Mitică

​„Matei Millo" de Mircea Ștefănescu, regia Sică Alexandrescu

​19​53 - ​Voicu

​„Ultima oră" de Mihail Sebastian, regia Moni Ghelerter

​19​52 - ​Hlestakov

​„Revizorul" de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Sică Alexandrescu

​19​51 - ​Catindatul

​„D`ale carnavalului" de I.L. Caragiale, regia Sică Alexandrescu

​19​50 - ​Tuzenbach

​„Trei surori" de A.P. Cehov, regia Moni Ghelerter

​19​49 - ​Victor Dumitrescu

​„Iarba rea" de Aurel Baranga, regia Sică Alexandrescu

​19​49 - ​Rică Venturiano

​„O noapte furtunoasă" de I.L. Caragiale, regia Sică Alexandrescu

​19​48 - ​Agamiță Dandanache

​„O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Sică Alexandrescu

​19​48 - ​Studentul

​„Confruntarea" de Tur și Lev Seinin, regia Moni Ghelerter

​19​45 - ​Romeo

​„Romeo și Julieta, actul 6", „Între filologi", „Cine răspunde?" de D.D. Pătrășcanu, regia N.Gh. Kirilov


Teatrul ​Odeon

​19​​97 - ​​Talleyrand

​„Supeul" de Jean Claude Brinsville, regia Florentina Enache

​19​82 - ​​​Antonio Salieri

​„Amadeus" de Peter Schaffer, regia Dinu Cernescu

​19​​​84

​„Helen, Tommy și Joe" de James Thurber și Elliot Nugent, regia Marietta Sadova


Teatrul ​Evreiesc de Stat

​19​​97 - ​​​Wille Clark

​„Băieții de aur" de Neil Simon, regia Ion Lucian


Teatrul Național din Craiova

​19​​9​5 - ​​​​Zeus

​„Danaidele" după Eschil, regia Silviu Purcărete

​19​​9​0 - ​​​​George

​„Cui i-e frică de Virginia Woolf?" de Edward Albee, regia Mircea Cornișteanu


​Teatrul Lucia Sturdza Bulandra din București

​19​​​69 - ​​​​Don

​„Transplantarea inimii necunoscute" de Alexandru Mirodan, regia Moni Ghelerte


​Teatrul de Comedie 1961-1968

​Berenger

„Ucigaș fără simbrie" de Eugene Ionesco, regia Lucian Giurchescu

​Chitlaru

​„Opinia publică" de Aurel Baranga, regia Mihai Berechet

​Cirivis

​„Capul de rățoi" de George Ciprian, regia David Esrig

​Berenger

​„Rinocerii" de Eugene Ionesco, regia Lucian Giurchescu

​Gore, Șeful

​„Șeful sectorului suflete" de Alexandru Mirodan, regia Moni Ghelerter

​Jurații

​„Procesul domnului Caragiale" de Mircea Ștefănescu, regia David Esrig

​Cheryl

​„Celebrul 702" de Alexandru Mirodan, regia Moni Ghelerter


Teatrul Tineretului

​19​​​​52 - ​​​​​Doctorul

​„Un flăcău din orașul nostru" de Konstantin Simonov, regia Vlad Mugur


​Teatrul Alhambra​

1943 - 1949

​„Rușinea familiei" de Mircea Ștefănescu, după Ronald Harwood, regia Ion Talianu

​„Steaua fără nume" de Mihail Sebastian, regia Soare Z. Soare

​„Nu mai beau" de Gaston de Caillavet și Robert de Flers, regia Soare Z. Soare

​„Pensiunea dragostei" de Alexandru Kirițescu, regia Soare Z. Soare

​„Sărmanul Jonathan" de Karl Milloker


​Compania Radu Beligan

​1947 - 1948

​„Clasa a 8-a B" de Roger Ferdinand, regia Ionel Țăranu

​„Rușinea familiei" de Mircea Ștefănescu, după Ronald Harwood, regia Ion Talianu


Teatrul Comedia

​194​5 & 1947 

„Primăvara a venit" de John van Druten, regia Sică Alexandrescu

​„Racheta spre lună" de Clifford Odets, regia Marietta Sadova

​„Vis de secătură" de Mircea Ștefănescu, regia W. Siegfried

​„O femeie răpită" de Louis Verneuil, regia Sică Alexandrescu

​„Knock" de Jules Romaine, regia Sică Alexandrescu

​„Sărută-mă imediat" de Tudor Mușatescu și V. Timuș, după Janos Vaszari, regia Ion Talianu

​„Unul cu bani" de George S. Kaufman, regia Sică Alexandrescu

​„Am visat paradisul" de Guido Cantini, regia Sică Alexandrescu

​„Medicul în dilemă" de George Bernard Shaw, regia Sică Alexandrescu


Teatrul Nostru

​1946 & 1947 

​„Viața începe mâine" de Marc Gilbert Sauvajon, regia Val Mugur


Teatrul Municipal

​1944 - 1945

„Omul care a văzut moartea" de Victor Eftimiu, regia Sică Alexandrescu

​„Amantul de carton" de Jacques Deval, regia Sică Alexandrescu


Teatrul Maria Filotti (Sărindar)

​1942 - 1943

​„Sextet" de Gregor Schmitt, regia Sică Alexandrescu

„Domnișoara de ciocolată" de Paul Gavault, regia Ion Șahighian

​„D-ra Butterfly" de Tudor Mușatescu, după Tibor Varady, regia Tudor Mușatescu


Teatrul Majestic

​1940 - 1941

​„Omul care zâmbește" de Luigi Bonelli și Aldo de Benedetti, regia Ion Șahighian

​„Frumoasa aventură" de Gaston de Caillavet și Robert de Flers, regia Sică Alexandrescu

„Orașul fără avocați" de Nicola Manzari, regia Ion Iancovescu

​„Banii nu fac nici două parale" de Armando Curcio, regia Sică Alexandrescu


Teatrul Tudor Mușatescu

​1940 - 1941

​„Îmi pare rău de mine" de Mouezy-Eon și Guitton, regia Ion Sava

​„Titanic Vals" de Tudor Mușatescu, regia Tudor Mușatescu


Grădina C.A. Rosetti

​1940

​„Ascultă, Ionescule" de Tudor Mușatescu, după Mirande și Quinson


Teatrul din Sărindar

​1939 - 1940

„Calul năzdrăvan" de Gherardo Gherardi, regia Ion Iancovescu

​„Aproape de cer" de Julien Luchaire, regia Aurel Ion Maican

​„Figurantul" de Alfred Savoir, regia Ion Iancovescu

​„Domnișoara Butterfly" de Tudor Mușatescu după Tibor Varady, regia Tudor Mușatescu


Teatrul Uranus

​1938 - 1939

​„Tinerețe" de Swarkin, regia Muratov

​„Quadratura cercului" de Valentin Kataiev, regia Victor Ion Popa

​„Zile vesele după război" de Mihail Sadoveanu, regia Victor Ion Popa

​„Jederman" de Hugo von Hoffmanstall, regia Victor Ion Popa


​Liedertafel - Alhambra - Regina Maria

​1937 - 1938

​„Molima" de Ion Marin Sadoveanu

​„Pescuitorul de umbre" de Jean Sarment, regia Sergiu Dumitrescu

​„Crimă și pedeapsă" de Gaston Bary, după Fiodor Mihailovici Dostoievski, regia Mihai Zirra (Debut)

​"Fă-mi o favoare, du-te şi îndeplineşte-ţi dorinţele!" - Radu Beligan

​Galerie Foto



​Proiect Web Design realizat si sustinut de Agentia NextMedia24.ro